Fotografování v zimě

Nemohu si pomoct, ale jakmile začne zima a objeví se první sníh tak, se na sociálních sítích a všeobecně na internetu začnou objevovat fotografie šedého vzhledu.

A proto bych chtěl tímto jednoduchým a krátkým tipem poradit všem převážně začínajícím fotografům, kteří vlastní kompakty i zrcadlovky.

Jde o to, že při fotografování objektu na sněhu nebo krajinky či vlastně čehokoliv na sněhu, bývá na fotce velká plocha bílého a krásně světlého sněhu. Moderní fotoaparáty jsou „inteligentně“ z fabriky nastaveny tak, aby vyfotili v automatickém režimu vše na středně šedou, což není špatně ve většině běžných případech. Fotky jsou hezké a téměř vždy dle představy fotografa.

EV - Kompakt
EV – Kompakt

 

Ale slovo téměř napovídá, že tomu není vždy tak a nastávají případy, kdy fotíme něco na světlém pozadí nebo něco co má být tmavé. V případě sněhu, se fotoaparát bude snažit fotografii ztmavit tak, aby byla středně šedá a tak vznikne ten případ, že sníh není bílí ale bohužel šedý. A v druhém případě fotoaparát fotku zesvětli na úkor kvality (zvýšení hodnoty ISO „citlivost“) a v některých případech fotka vypadá mnohem světleji než jsme chtěli (často fotografie měsíce nebo nočního města).

EV - Mobil
EV – Mobil

 

Dovoluji si vám tedy poradit, aby jste nahlédli do nastavení vašeho fotoaparátu a našli cosi často nazvané jako „Kompenzace expozice„, kde naleznete u většiny fotoaparátů a podotýkám i kompaktů a mobilních telefonů posuvník s čárami a čísly, která značí někde od -3 až po +3 EV.

Nebo hledejte na vašem fotoaparátu ikonku podobné této:

EV

Zkuste při fotografování zasněžené krajinky nastavit tuto expoziční kompenzaci do +1/2 až +1 EV a uvidíte že vaše fotografie bude mnohem světlejší a sníh bude sněhově bílí a ne šedý.

EV - Zrcadlovka
EV – Zrcadlovka

 

Tato kompenzace dělá jen jakousi jednoduchou opravu automatiky fotoaparátu a říká mu udělej raději fotografii o 1 EV hodnotu světlejší než jsi vypočítal.

Porovnani EV
Porovnani EV

 

Doporučuji si pohrát s tímto nastavením a uvidíte že budete nadšeni z mnohem krásnějších fotografií v zimě 🙂 .

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *